Gondoskodjunk együtt online biztonságáról!
Legyen tisztában a potenciális veszélyekkel!

Aktuális információk csalási kísérletekről
Adathalászat
Az adathalász támadások során egy látszólag hivatalos e-mailben, sms-ben vagy telefonos megkeresés során egy olyan, az Ön által látogatott weboldalakra hasonlító honlapra irányítják Önt, ahol személyes és akár banki adatai megadását kérik.
Soha ne kattintson ismeretlen forrásból származó, gyanús linkre és ne adja meg az adatait csak olyan internetes oldalakon, melyeket jól ismer és melyek címét Ön írta be a böngésző fejlécébe! Azt, hogy hiteles oldalon jár, onnan tudja ellenőrizni, hogy a weboldal címében a vállalat hivatalos neve szerepel és ’.hu’-ra végződik (pl. https://www.cib.hu).
Az adathalászat egy másik formája, hogy az Ön nevében bankkártyáját Apple Pay vagy Google Pay alkalmazásban digitalizálják (tokenizálják) és így férnek hozzá a bankkártyájához tartozó bankszámláján lévő pénzéhez. A digitalizáció során a bankkártyaadatai (bankkártya szám, lejárt és CVV kód) mellett, a digitalizációs folyamat kritikus elemeként, egy a bank által az igénylő banknál megadott telefonszámára sms formájában megküldött aktiváló kódot szükséges megadni. Ebben az üzenetben külön jelzésre kerül, hogy Apple Pay vagy Google Pay regisztrációs folyamat kezdeményezés miatt kerül sor a kód megküldésre. Amennyiben ez a kód megadásra kerül illetéktelen személy számára a regisztráció sikeresen zárható, ezért nagyon fontos, hogy amennyiben
- Ön nem kívánta bankkártyáját digitalizálni (Apple Pay/Google Pay) és így nem kért bankkártyája digitalizációjához aktiváló kódot sem, ennek ellenére azonban mégis kapott ilyet telefonjára sms-ben, azt ne adja ki sem szóban, sem írásban semmilyen felületen, mert ezzel a csalók hozzáférhetnek pénzéhez.
- Ezen felül, ha úgy kap SMS-t aktiváló kóddal, hogy azt nem Ön igényelte, akkor haladéktalanul hívja az éjjel-nappal elérhető CIB24 telefonos ügyfélszolgálatunkat (+36 1) 4 242 242) és tiltsa a bankkártyáját (9-es gomb a menüben), mert annak adatai már a csalók tudomására juthattak. Javasolt továbbá ellenőriznie, hogy milyen internetes oldalakon járt, hol adhatta ki az adatait.
Internetes csalások
Ha az interneten vásárol, nagyon figyeljen oda! Az online vásárlás gyors, egyszerű és kényelmes, de nagyon fontos, hogy csak biztonságos weboldalakon vásároljon, és felelősen használja bankkártyáját!
Néhány tipp arra, hogyan kerülhetők el a visszaélések:
- Győződjön meg arról, hogy a választott weboldal valós szolgáltatót takar; keressen rá más internetes oldalokon, a közösségi médiában, olvasson értékeléseket. Próbálja ki az oldal vevőszolgálatát, ellenőrizze az áruk kiszállításának költségeit, a reklamációs lehetőségeket, valamint az áruvisszaküldés feltételeit.
- Alaposan ellenőrizze a szolgáltató hitelességét, mielőtt bármilyen oldalon jóváhagyja bankkártyája rendszeres terhelését vagy elmenti a kártyaadatait.
- Az eszközére telepítsen vírusirtó programot, módosítsa jelszavát, ha a rendszer ezt javasolja!
- Ne mentse el jelszavait, amikor az oldalak ezt az opciót felajánlják.
- Ha e-mailben külső helyre mutató hivatkozást kap, ne adja meg kártyaadatait a hivatkozáson található oldalon.
Pszichológiai manipuláció
A pszichológiai manipuláció (vagy social engineering) esetén a csaló az érzelmekre hatva igyekszik pénzt kicsalni. A csalók a közösségi médián, e-mailen vagy telefonon keresztül felvehetik Önnel a kapcsolatot, hogy anyagi támogatást kérjenek egy nemes ügyhöz, majd meggyőzik, hogy az ügylet meggyorsításához adja meg a banki rendszerben használt felhasználónevét és jelszavát – mely után könnyen hozzáférhetnek pénzéhez.
Gondosan győződjön meg minden szervezet hitelességéről mielőtt bárkinek adományoz!
Pénzmosás, a megelőzés fontos!
A pénzmosás olyan tevékenység, amelynek célja a bűncselekményekből származó pénzeszközök legális eredetűvé alakítása. A pénzmosás alapvető eleme, hogy ne derülhessen ki a pénz eredete és gazdasági folyamatok útján legyen "tisztára mosva".
A pénzmosás útjáról, a figyelmeztető jelekről, a jellemző módszerekről és a megelőzésről a linkre kattintva talál információs anyagot.
További részletes információt talál az alábbi weboldalakon
KiberPajzs
ÓVJA MEG ÉRTÉKEIT A NETES CSALÓKTÓL!
Olvasson a legújabb átverési próbálkozásokról, és ismerje fel a pénzügyi csalók módszereit a KiberPajzs segítségével!
A KULCS TE VAGY!
Legyél tudatos a digitális világban is!
A MédiaUnió társadalmi célú TV-s és rádiós kampányai arra hívják fel a figyelmet, hogy a kiberbűnözéssel szembeni védelem legsarkalatosabb eleme, azaz a kulcs te magad vagy.